Γιατί λέμε ΝΑΙ στο babywearing
Γιατί λέμε ΝΑΙ στο babywearing
Babywearing σημαίνει "φοράω το μωρό μου" ή πρακτικά έχω το μωρό μου στην αγκαλιά μου και τα χέρια μου ελεύθερα. Γεγονός που μου επιτρέπει να κρατάω το παιδί αγκαλιά περισσότερο, χωρίς να κουράζομαι, κάνοντας παράλληλα και πιθανές δουλειές. Αυτή η συνεχής επαφή με το παιδί, αυτή η αγκαλιά, έχει αποδειχτεί με ιατρική έρευνα ότι είναι πολύ ευεργετική για το μωρό. Για να τα δούμε πιο αναλυτικά: |
Έχει αποδειχτεί ότι τα μωρά που κρατιούνται στην αγκαλιά κλαίνε λιγότερο κατά 43% συνολικά και κατά 54% κατά τη διάρκεια των απογευματινών ωρών, σε σχέση με αυτά που δεν κρατιούνται αγκαλιά. (1) |
|
Τα μωρά που κρατιούνται στην αγκαλιά νιώθουν πιο ασφαλή και αναπτύσσουν μία σχέση εμπιστοσύνης με το γονιό τους. Αυτά τα μωρά έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να αναπτύξουν αυτοπεποίθηση και να νιώσουν δυνατά και ανεξάρτητα σε ακόμη μικρότερη ηλικία. (3) |
Τα μωρά που δεν κρατιούνται στην αγκαλιά χρειάζονται ακόμη περισσότερη λεκτική και οπτική επικοινωνία για να νιώθουν ασφάλεια. Οι μητέρες που πάσχουν από επιλόχιο κατάθλιψη, θα ανακαλύψουν ότι το να κρατούν το μωρό τους αγκαλιά είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος να συνδεθούν μαζί του (παρέχοντάς του παράλληλα διάφορα ερεθίσματα), χωρίς να είναι απαραίτητο να επιδιώκουν την αλληλεπίδραση. (4) |
|